PROJELER

TTAF Savunma, bugüne kadar; tekerlekli ve paletli zırhlı araçlar, mayına karşı korumalı araçlar, taktik tekerlekli araçlar, hafif zırhlı araçlar, seyyar yüzücü köprüler ve insansız hava, kara, deniz araçları için kablo ve elektromekanik tasarım, prototipleme ve seri üretim işlerini başarıyla gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor. TTAF Savunma, bu projelerinde, hepsi de endüstri ortalamalarının çok üzerinde olan; %98 teslimat takvimine uyum ve %99 kalite performansı ile ürün teslimatlarını gerçekleştirme başarılarını yakaladı. TTAF Savunma’nın bu üstün teslimat ve kalite performansı, çalıştığı firmalardan, ilerleyen zamanlarda yeni projeler almasını sağladı.

TTAF Savunma, projelerinde, benzer çözümler sağlayan firmalar tarafından sağlanmayan hizmetleri de veriyor:

  • Yüksek voltaj, izolasyon direnci testi ve devamlılık testi, üretimi gerçekleştirilen tüm kablolarda uygulamaktadır.
  • Tasarım aşamasından itibaren işlerin içinde olduğunda, TTAF Savunma, ürün form-fit-function özelliklerini %100 sağlayacak şekilde, alternatif malzeme önerileri yapıyor. Böylece, malzeme konusunda dışa bağımlılıklar en aza indirgeniyor.

GÖREV ALDIĞIMIZ PROJELER

T129 ATAK

TTAF Savunma, T129 ATAK helikopterlerinin kablo demetlerini üreterek TUSAŞ’a teslim ediyor. Bu kablo demetleri, hem TUSAŞ ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ayrıntılı kabul testlerinden başarıyla geçti hem de Türkiye’nin terörle mücadelesinde başarıyla görev yapan helikopterlerin üzerinde, ciddi bir muharebe tecrübesi elde etti.

HÜRKUŞ

HÜRKUŞ’un test kablajının üretimi, TTAF Savunma tarafından gerçekleştirildi. Türkiye’nin EASA sertifikası alan ilk hava aracı olan HÜRKUŞ, testlerini, TTAF üretimi kablaj ile başarıyla tamamladı.

KOBRA

Otokar’ın, Birleşmiş Milletler görev güçleri ile özdeşleşmiş ve dünya genelinde farklı ülkeler tarafından tercih edilmiş olan COBRA 4×4 araçlarının önemli bir bölümünün kablo demetleri, TTAF Savunma imzasını taşıyor.

COBRA II

Otokar’ın çok başarılı COBRA araçlarının bir sonraki evrimi COBRA II’de de COBRA gibi, TTAF Savunma tarafından üretilen kablo demetleri kullanılıyor.

URAL

TTAF Savunma, Otokar’ın, iç güvenlik harekâtlarında başarıyla görev yapan URAL araçlarının kablo demetlerini üretiyor.

ALTAY

ALTAY tanklarının, Otokar tarafından geliştirilen prototiplerinin kablo demetleri, TTAF Savunma tarafından üretildi.

OTOKAR TİCARİ ARAÇLAR

TTAF Savunma, Otokar’ın ticari araçlarının kablo demetlerinin üretiminde de rol alıyor.

PARS III

FNSS PARS araç ailesinin 3’üncü nesil üyeleri olan PARS III 8×8 ve 6×6 araçlarının kablaj sistemleri, TTAF Savunma tarafından üretiliyor.

KAPLAN

FNSS ana yükleniciliğinde yürütülen Silah Taşıyıcı Araçlar projesinin paletli araç kısmını oluşturan KAPLAN-10 araçlarının kablajı, TTAF Savunma tarafından üretiliyor. Yenilikçi pek çok unsuru içeren bu araçlar, yüksek seviyedeki otomasyon özellikleri ile dikkat çekiyor.

PARS 4×4:

FNSS ana yükleniciliğinde yürütülen Silah Taşıyıcı Araçlar projesinin tekerlekli araçları olan PARS 4×4’lerin kablajı da TTAF Savunma tarafından üretiliyor. Motoru arkada bulunan PARS 4×4, bu tasarımı ile sınıfındaki araçlardan farklılaşıyor.

EJDER TOMA

TTAF Savunma, Nurol Makina tarafından üretilen EJDER TOMA araçlarının, 2’nci ve 3’üncü partileri için tüm kablaj ve resimlendirme işlerini gerçekleştirdi.

EJDER YALÇIN

EJDER YALÇIN: Nurol Makina’nın, dünya genelinde büyük ilgi gören ve teknik özellikleri ile kendi sınıfını yaratan EJDER YALÇIN araçlarının kablajı, TTAF Savunma tarafından üretiliyor.

YÖRÜK

TTAF Savunma, Nurol Makina’nın, modülerliği ile öne çıkan YÖRÜK (NMS 4×4) için de kablaj üretiyor..

Turkish Cabin Interiors (TCI):

Üstün kalite standartları ile sivil havacılık uygulamaları için de kablaj üretebilen TTAF Savunma, TCI firmasının, Airbus ve Boeing üretimi yolcu uçakları için geliştirdiği galleylerin, kablo demetlerini ve panellerini üretti.

ASELSAN PROJELERİ

TTAF Savunma, ASELSAN’ın; SST, HBT ve REHİS Sektör Başkanlıkları için, çeşitli projelerde kablaj üretimi gerçekleştiriyor.

TR-107

ROKETSAN’ın TR-107 roket sisteminin platform kablajı da TTAF Savunma tarafından üretiliyor.

YENİ PROJELERE HAZIRIZ

ALTAY
TANKLARI

ALTAY tanklarının prototiplerinin kablo demetleri, TTAF Savunma tarafından üretildi. Bu proje, Türkiye’de, ana muharebe tankı alanında, tasarım aşamasından başlayarak prototipleme süreci başarı ile tamamlanmış ilk projedir. TTAF Savunma, seri üretim safhasında da projeye katkı vermeye devam etmeyi hedefliyor.

HAVACILIK
KABLOLARI

Fiber, ethernet, güç ve veri aktarımı başta olmak üzere, çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır. Havacılık uygulamalarında kullanılacak kablolar, çevresel, ağırlık, yaşlanma ve güvenlik gereksinimleri gibi kriterler barındırmaktadır. Büyük bir uçakta, 3.000 kilodan fazla ve 100 milden uzun kablo bulunabildiğinden, ağırlık özellikle önemlidir. Kablo ağırlığı ne kadar düşük olursa uçak yakıt tüketiminin o kadar ekonomik olması ya da uçağın daha yüksek hızlara erişebilmesi mümkündür. Bu veriler ışığında, TTAF Savunma, insansız hava araçlarının kablo üretimde, ülkemizde lokomotif konuma sahip bir firmadır ve bu konumunu sürdürmeyi hedeflemektedir.